Bibliografi

Den grønne ø 1 - Smertensbarn

Emmy 4: Dramaqueen i Vestjylland

Lasse-Leif vil ikke tale menneskesprog

2017

Det d(ø)de hus på Egevej (Boldens forlag)

Hacker (Alinea)

Lasse-Leif – Byens bedste strømer (Alvilda)

Lasse-Leif samler på det hele (Alvilda)

 

2016

Den Grønne Ø 4 – Lysbroen (Gyldendal)

Lasse-Leif – DM i æbleskiver (Alvilda)

Varulven raser, Pas på! (Carlsen)

 

2015

Lasse-Leif og ostemadsmonsteret (Alvilda)

Lasse-Leif og de hemmelige kæledyr (Alvilda)

Emmy – Ingen vej tilbage (Carlsen)

Sværdets Mester 9 – Den store dyst (Gyldendal)

Sværdets Mester 10 – Hævn i Birkland (Gyldendal)

 

2014

Den Grønne Ø 3 – Hjerteløs 

Lasse-Leif – Perlepladens Forbandelse (Alvilda)

Lasse-Leif og mormors nej-hat (Alvilda)

Emmy – Ingen vej tilbage (Carlsen)

Den sultne zombie (Carlsen)

Døde drenge kan ikke SMS'e og andre klamme historier (Gyldendal)

Petrea og jydemafiaen (Alinea)

Petrea på stenbroen (Alinea)

Sværdets Mester 7 – Kampen mod Karna (Gyldendal)

Sværdets Mester 8 – Blodets vej (Gyldendal)

 

2013

Den Grønne Ø 2 – Blodvarslet (Gyldendal)

Emmy 8 – Kit din kæreste lugter af fisketis  (Carlsen)

Sværdets Mester 5  – De Blinde Bjerge  (Gyldendal)

Sværdet Mester 6 – Sandheden om Blodtunge (Gyldendal)

Lasse-Leif har verdens klammeste far (Alvilda)

Lasse-Leif og den virkelig klamme makrelmad (Alvilda)

Petrea og kommuneheksen (Alinea)

Ekslibris. Tænk på signalvædien! (Eudor Comics)

 

2012

Den Grønne Ø 1 – Smertensbarn (Gyldendal)

Sværdets Mester 1 – Tvekampen  (Gyldendal) 

Sværdets Mester 2 – Den udstødte prins  (Gyldendal)

Sværdets Mester 3 – Tyvekongens by  (Gyldendal)

Sværdets Mester 4  – Dybe sø  (Gyldendal)

Gemini 5 – Dødens symfoni  (Gyldendal) I samarbejde med
Thomas Munkholt

Gemini 6 – Det trettende tegn  (Gyldendal) I samarbejde med
Thomas Munkholt

Lasse-Leif: Fri leg i supermarkedet  (Alvilda)

Lasse-Leif gider ikke lege med Fætter Finn  (Alvilda)

Petrea: Fyre og Friture (Alinea)

 

2011

Gemini 1 – Forbyttede Børn  (Gyldendal) I samarbejde med
Thomas Munkholt

Gemini 2 – Veje mellem verdener  (Gyldendal) I samarbejde med Thomas Munkholt

Gemini 3 – Drengen fra stjernerne  (Gyldendal) I samarbejde med Thomas Munkholt

Gemini 4 – Dæmonfyrstens Datter  (Gyldendal) I samarbejde med Thomas Munkholt

Lasse-Leif er alene hjemme  (Alvilda)

Lasse-Leif vil ikke tale menneskesprog  (Alvilda)

Petrea  (Alinea)

Petrea og Skraldetøsen  (Alinea)

Emmy 0 – Konfirmationshys? Hvem, Mig???  (Carlsen)

 

2010

Emmy 7 - Tour de Paris  (Carlsen)

Lasse-Leif og den sidste sut  (Alvilda)

Hvem har pruttet i Lasse-Leifs bukser?  (Alvilda)

 

2009

Blink  (Gyldendal)

Emmy 6 - Nu også med udvoksning  (Carlsen)

Mille - Venner 4Ever  (DR)

 

2008

Emmy 4 - Dramaqueen i Vestjylland  (Carlsen) Nomineret til Orlaprisen

Emmy 5 - Goth Nytår (Carlsen)

Støvets Land (Phabel)

 

2007

Emmy 2 - Møgtur til Sverige (Sesam)

Emmy 3 - Den fedeste sommer, or not (Sesam) Vinder af Orlaprisen 2010

Dødsgudens Løgne (Phabel) Nomineret til Orlaprisen

 

2006

Emmy 1 - Et nyt liv truer (Sesam)

Marsmanden og andre fortællinger fra Sogneage(Bibelselskabet) i samarbejde med Lene Kaaberbøl

 

2005

Sisse og Simone: Amirs Amulet (Phabel) 

Sisse og Simone: Daniel fra B-klassen (Phabel) 

Historier fra Valhal (Phabel) Nomineret til Orlaprisen

 

Oversættelser:

2008 - 2009 Fame School - Bind 1,2,3,4 (Politiken)

2007 Gemma Malley - Forfatningen (Politiken)

2006 Sandra Dahlén - Sex med mere (Klematis)

2005 Diana Kimpton - Prinsesse Sofie og den mystiske fremmede (Flachs)